Призрачно все в этом мире бушующем, есть только миг за него и держись
Есть только миг между прошлым и будущим, именно он называется жизнь!

.............................................................................................................................. Л. Дербенев
 


НАША ПЕСНЯ


ФОТОСЕСИИ
 
 
КЛИПЫ 
 
 
ФОТОАЛЬБОМЫ 
 
 
КНИГИ 


МИР УВЛЕЧЕНИЙ


 
поиск по сайту
МЕНЮ
Заглавная
БИБЛИОТЕКА
ИССЛЕДОВАНИЯ
ФОТОГАЛЕРЕЯ
ФОТОАЛЬБОМЫ
ВИДЕО
ЭТО ПОЛЕЗНО ЗНАТЬ
КУЛИНАРИЯ
РУКОДЕЛИЕ
Любознательным
НА ДОСУГЕ
ФАЙЛЫ
Пишите
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
Библиотечный информационно-образовательный Портал
Мой дом

"Бібліофан" Дискусійний клуб

"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Посетителей
На сайте 238 гостей

Заглавная arrow РУКОДЕЛИЕ  arrow Вышиваем arrow Вишивання намистом, бісером і стеклярусом

Вишивання намистом, бісером і стеклярусом
РУКОДЕЛИЕ - Вышиваем

     Ще у X—XI ст. поряд з вишиванням лляними, шовковими, золотими і срібними нитками існувало на Русі садження (рос. «саженье»)—вишивання перлами, коралами, коштовним камінням.

     Пишними рослинними орнаментами із золотих ниток, коралів і перлів розшивали рукодільниці панський одяг і взуття, церковні та культові предмети. Руками безіменних майстринь створювалися різноманітні прикраси для оздоблення житла, побутових речей, народного одягу і головних уборів.
     У садженні, як і у гаптуванні (рос.— «золотное шитье»), найпоширенішою була техніка вишивання «уприкріп». Нитку або волосінь із насадженими, тобто нанизаними перлинками викладали на тканину по узору, а іншою ниткою за допомогою голки прикріплювали її стібками-перехватами в проміжках між намистинками. Вишивали також по шнуру: окремі намистинки нашивали на шнур, попередньо накріплений на тканину, або по білі — настилу з лляних ниток, яким густо  вкривали  фон   майбутньої  вишивки.
     У гаптуванні й садженні майстрині використовували також бісер, стеклярус і блискітки.
     У нашій країні бісером прикрашають одяг і головні убори жителі Кавказу — хевсури й курди; народи Прибалтики — естонці й саами, литовці; місцеве населення Сибіру, Далекого Сходу, Крайньої Півночі та Середньої Азії, Поволжя. На Україні здебільшого бісером і стеклярусом вишивають на Буковині, Прикарпатті й Закарпатті. Тут ним оздоблюють жіночі й чоловічі сорочки, пояси, кептарі, спідниці, головні убори.
     Техніка вишивання бісером і стеклярусом не дуже складна. Виконують цю вишивку вручну, досить часто в поєднанні з оздоблювальними швами — гладдю, хрестом, шнуром і вузенькою тасьмою — по сукну, шерсті, оксамиту й шовку, полотну, льону з лавсаном. Нитки для вишивання мають бути міцні, навощені, щоб бісер або стеклярус не перетирали їх, і відповідати за кольором основній тканині.
    Для вишивання та нанизування згодиться бісер круглий і гранчастий, одно- і різноколірний, залежно від узору; стеклярус різної довжини, дрібне намисто, кольорові блискітки.  Зберігати бісер і стеклярус краще в маленьких пляшечках, під час роботи можна класти його у маленькі блюдечка або розетки. Так зручніше нанизувати намистинки на голку. Вони повинні мати великі отвори, щоб голка з ниткою могла пройти через них двічі. Вишиваючи, слід уважно стежити, щоб намистинки лягали рівно, одна за одною.
     Вишивають бісером по канві, яку після закінчення роботи висмикують, або по узору, який наносять на тканину за допомогою прозорого паперу і намітки. Існує кілька способів вишивання намистом і бісером. Розглянемо деякі з них (рис. 102).

    Шиття у прокол. Кожна намистинка закріплюється на тканині окремо: впритул одна до одної або на деякій відстані. Шиють стібками швів «уперед» або «назад голку», справа наліво або зліва направо (рис. 102 а, б).
     Стеклярус нашивають швом «уперед» або «назад голку», а також стібками штрихової гладі  (рис. 102 є — ж).
     Шиття по рахунку — вишивання бісером та стеклярусом за узором для хрестика по рахунку ниток тканини (рис. 102 є). Спочатку готують візерунок, добирають бісеринки і стеклярус одного розміру і пришивають їх до тканини стібками півхреста так, щоб намистинки лягали щільно, рівно і з нахилом в один бік.
     Шиття уприкріп (рис. 102 в). На закріплену нитку за допомогою голки нанизують стільки бісеринок, скільки знадобиться для тієї чи іншої частини узору. Викладають її по контуру узору, а другою ниткою прикріплюють до тканини в проміжках між бісеринками. Закріплювати намистинки на тканині можна за допомогою вузликового шва (рис. 102 д).
     Блискітки пришивають до тканини за допомогою бісеринки чи стеклярусу або просто ниткою. Як це робиться, показано на рис. 102 з, і. Блискітки можна нашивати на відстані або впритул одна до одної так, щоб половину нижньої перекрити верхньою (рис. 102 к). Нитки підбирають під колір блискіток. Узор для вишивання подано на рисунку 102 л.
     Треба пам'ятати, що прикрашати бісером, стеклярусом, штучними перлами можна тільки ті речі, які не потребують частого прання та хімічного чищення. Блискітки ж деформуються під впливом тепла і пару, тому таку вишивку не можна прасувати гарячою праскою по лицевій стороні і через вологу тканину.
     Деякі предмети побуту можна оздобити торочками і фестонами з бісеру способом «нанизування», набираючи намистинки на нитку в певній послідовності. Для роботи згодяться штучні перлинки, бісер, дрібне намисто, стеклярус. Бажано, щоб намистинки мали великі отвори.
     Для виготовлення торочок нитку закріплюють на тканині і набирають на неї кілька бісеринок або стеклярус (рис. 103). Голку з ниткою пропускають у передостанню бісеринку ряду й ведуть нитку через весь ряд, притягуючи її, щоб намистинки не провисали (рис. 103 а). Можна нанизувати окремі торочки або робити китички з трьох-чотирьох бісеринок, як показано на рис. 103 б. З рис. 103 в, г видно, як нанизують фестони з дрібного намиста, штучних перлинок і бісеру.
    
     Литвинець Елла Голки, нитки, намистинки.-К.: Веселка, 1989.-75 с.: іл.

<Предыдущая   След.>

MiGG&Co. 
http://добавить-сайт.in.ua  http://посещаемость-сайта.com.ua  http://работа-для-девушек.kiev.ua