Призрачно все в этом мире бушующем, есть только миг за него и держись
Есть только миг между прошлым и будущим, именно он называется жизнь!

.............................................................................................................................. Л. Дербенев
 


НАША ПЕСНЯ


ФОТОСЕСИИ
 
 
КЛИПЫ 
 
 
ФОТОАЛЬБОМЫ 
 
 
КНИГИ 


МИР УВЛЕЧЕНИЙ


 
поиск по сайту
МЕНЮ
Заглавная
БИБЛИОТЕКА
ИССЛЕДОВАНИЯ
ФОТОГАЛЕРЕЯ
ФОТОАЛЬБОМЫ
ВИДЕО
ЭТО ПОЛЕЗНО ЗНАТЬ
КУЛИНАРИЯ
РУКОДЕЛИЕ
Любознательным
НА ДОСУГЕ
ФАЙЛЫ
Пишите
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
Библиотечный информационно-образовательный Портал
Мой дом

"Бібліофан" Дискусійний клуб

"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Посетителей
На сайте 209 гостей

Заглавная arrow РУКОДЕЛИЕ  arrow Вышиваем arrow Вышивка крестиком

Вышивка крестиком

     Хрестикові шви. 
    Техніка вишивання півхрєстом та хрестом (хрестиком) — одна з найвідоміших і найулюбленіших у народних вишивках. Ними вишивали переважно одяг і рушники. І в наш час цими швами оздоблюють дитячі й чоловічі сорочки, жіночі блузки та плаття, скатерті, серветки, вишивають килими й панно,  сумки, диванні  подушки  та  інші  речі.

     Вишивати хрестиковими швами можна по рахунку ниток на тканинахполотняного переплетення, по канві або по контурах, позначених крапками. Можна вишивати й без канви, але тоді треба на тканині витягти нитки вздовж і впоперек так, щоб утворилися квадрати. У кожному квадраті цієї «канви» вишивають по одному хрестику. Краса цих швів залежить від точності та порядку накладання стібків: усі верхні стіб-ки мають перетинати нижні в одному напрямі.
   А тепер поговоримо про різновиди хрестикових швів, які найчастіше застосовуються у народному вишиванні.

    Шов півхрест (рис. 37) двосторонній, складається з прямих (горизонтальних і вертикальних) та косих (діагональних) стібків.
    У народних вишивках півхрест виконують у два прийоми: спочатку зліва направо прокладають ряд стібків, а потім зворотним ходом (справа наліво) заповнюють проміжки між ними. Вишиваючи півхрєстом, слід стежити, щоб усі стібки були однакової довжини.
     В Росії цей шов називають «роспись», а на Україні — двобічна штапівка.
     До різновидів півхреста належать прутик, штапівка пряма, похила (рис. 37 а — в), коса одно- і дворядна, ріжката (рис. 37 г — є), луска (рос. «чешуйка»), клітинка, шашечка (рис. 37 ж — і). Стібками півхреста вишивають зірочки, жаб'ячі очка, баранячі та оленячі ріжки, кущики, курячий слід тощо.

     Стібками одностороннього півхреста виконується курячий, або сорочий, брід (рис. 39), який застосовується в поєднанні з хрестиком, лиштвою, вирізуванням. У Росії цей шов зветься «косая стежка». Виконують його переважно білими, червоними і чорними нитками.
На відміну від хреста швом півхрест створюють ажурні геометризовані орнаменти з тонких ліній (рис. 40). Його використовують як самостійний (рис. 40 а, б) та допоміжний — обвідка — у поєднанні з іншими шва ми (рис. 40 в).
      В українських народних вишивках на основі стібків півхреста створено шви поверховий верхоплут та бігунець (рис. 41).   Вишивають їх одним або двома кольорами ниток — наприклад, червоними і чорними.  
    Шов верхоплут виконують так: вишивають ряд вертикальних стібків, які потім з лицевого боку обвивають, тобто обкручують, робочою ниткою, як показано на рис. 41 а.

     Бігунець, або черв'ячок, складається з кривульки, яку то знизу, то згори обвивають або підкреслюють вишивальною ниткою (рис. 41 б). Дуже гарні вишивки можна робити розсипним півхрестом (рис. 41 в). 
    Шов косий хрест (рис. 42) односторонній, утворюється з двох діагональних перехрещених стібків. Шиють ним у два прийоми, у горизонтальному, вертикальному і діагональному напрямках. 

   Якщо хрестики ідуть в ряд, то спочатку стібки кладуть зліва направо, а потім перекривають їх у зворотному напрямку.
    Невеликі частини узору можна вишивати окремими хрестиками за один прийом (рис. 43). Послідовність їх виконання подано на рис. 43 а, б. Цим способом виконують кривульку на двох або трьох хрестах. Вони являють собою ряди хрестиків, вишитих у шаховому порядку (рис. 43 в, г).
     До середини минулого століття вишивали переважно двостороннім хрестиком, однаковим з правого й лівого боку тканини. Він зустрічається на старовинних вишивках і на виробах, у яких має бути красиво й чисто оформлений як правий, так і лівий бік,— рушники, хустки, занавіски. Виконували його кількома способами. Ми розглянемо тільки один з них.
     Двосторонній хрестик в один прийом (рис. 44) виконується кожен окремо, зліва направо за допомогою допоміжних півстібків. Починають роботу з середини хрестика, щоб заховати кінчик нитки під шитвом (1—2, рис. 44 а). Потім кладуть з лиця перший двосторонній навскісний стібок з лівого нижнього у правий верхній кут (2—3) і виводять нитку зісподу знову у нижньому лівому куті (З—4, рис. 44 б). Щоб покласти другий діагональний стібок, треба спочатку зробити допоміжний перехідний півстібок. Для цього пропускають голку з ниткою через середину першого стібка (4—1) у правий нижній кут (1—5, рис. 44 в). Потім із нижнього правого кута у лівий верхній кладуть другий стібок (5—6) і виводять голку з ниткою зісподу знову у нижній правий кут (6—7, рис. 44 г). Так закінчують вишивання першого хреста. Другий і всі наступні хрестики починають з першого діагонального стібка, покладеного з лівого нижнього кута у правий верхній (7 — 8—9) і далі продовжують роботу, як і в першому хрестику (рис. 44 д, є).
     Цей спосіб досить копіткий і вимагає уваги та акуратності. При вивченні шва треба уважно стежити за послідовністю його виконання, позначеною цифрами.
     Шов розсипний хрестик (рис. 45) застосовують у вишивках, які звуться обман, фальшиве мереживо, розкидна.   Ця вишивка з'явилася на початку XX сторіччя й була дуже поширена на Чернігівщині, де чорними нитками на білому полотні вишивали чудові «мереживні» візерунки на рукавах жіночих сорочок та рушниках.

      Шов прямий хрест (рис. 46) на відміну від косого вишивається однаковими взаємно перпендикулярними стібками (рис. 46 а).  Дуже поширений в західних областях України (рис. 46 б).  В оздобленні різних виробів досить часто поєднують косий хрест з прямим (рис. 46 в).
     Подвійний, або болгарський, хрест (рис. 47) складається з чотирьох стібків — двох діагональних і двох взаємно перпендикулярних. Виконують його в один прийом. Спочатку вишивають косий хрест, потім роблять вертикальний стібок, який покривають горизонтальним стібком зліва направо (рис. 47 а, б). Болгарський хрест широко застосовується при вишиванні килимів, панно, подушок.
     У народному вишиванні застосовують також тристібковий хрест (рис. 47 в, г), поєднуючи його з настиланням стібків навскісної однобічної гладі (рис. 47 д).

    Прутик, схожий зовні на смужку з хрестиків (рис. 48), на Україні називають ретязь, або плутаний хрестик (на Полтавщині), а в Росії— «косичка». Його використовують як доповнення (обвідку) до узорів, вишитих лічильною гладдю, мережкою, виколюванням і вирізуванням, з якими ви познайомитеся трохи згодом.
     Виконують ретязь кількома способами, зліва направо або справа наліво, знизу вгору, по діагоналі. На рис. 48 а — г дана схема виконання ретязя зліва направо. Спочатку роблять косий хрестик, а потім з нижнього лівого краю хреста кладуть направо вгору перший похилий стібок (рис. 48 а, б). Голку ведуть справа наліво, вколюють у верхній правий кут хреста і перекривають ниткою перший похилий стібок діагональним, згори вниз і зліва направо, як показано на рисунку 48 в. Набираючи на голку нитки тканини то вгорі, то внизу, шиють прутик потрібної довжини (рис. 48 г, д).

 <Предыдущая   След.>

MiGG&Co. 
http://добавить-сайт.in.ua  http://посещаемость-сайта.com.ua  http://работа-для-девушек.kiev.ua