Призрачно все в этом мире бушующем, есть только миг за него и держись
Есть только миг между прошлым и будущим, именно он называется жизнь!

.............................................................................................................................. Л. Дербенев
 


НАША ПЕСНЯ


ФОТОСЕСИИ
 
 
КЛИПЫ 
 
 
ФОТОАЛЬБОМЫ 
 
 
КНИГИ 


МИР УВЛЕЧЕНИЙ


 
поиск по сайту
МЕНЮ
Заглавная
БИБЛИОТЕКА
ИССЛЕДОВАНИЯ
ФОТОГАЛЕРЕЯ
ФОТОАЛЬБОМЫ
ВИДЕО
ЭТО ПОЛЕЗНО ЗНАТЬ
КУЛИНАРИЯ
РУКОДЕЛИЕ
Любознательным
НА ДОСУГЕ
ФАЙЛЫ
Пишите
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
Библиотечный информационно-образовательный Портал
Мой дом

"Бібліофан" Дискусійний клуб

"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Посетителей
На сайте 152 гостей

Заглавная arrow Любознательным arrow Это интересно arrow Черемха. Біографії рослин

Черемха. Біографії рослин

      Весна вже владно вступила у свої права і ніжну молоду зелень переплела чудовим візерунком барвистих квітів. Але навіть на фоні цього квітчаного різнобарв'я нас вражає щедре й буйне квітування черемхи звичайної (Padus avium Mill) Хто її не знав — цієї прикраси наших весняних лісів, гаїв та парків? Кучерява свіжою зеленню, вона, наче юна красуня чи наречена, вбирається у травні в білу мереживну святкову сукню з величезної безлічі квіток. Не можна відірватись від цієї захоплюючої краси. Стоїш ніби заворожений і все споглядаєш та споглядаєш, як мерехтить білопінне вбрання на кілках дерева.

      Черемха звичайна росте по лісах, серед чагарників, по долинах та заплавах річок, на вогких місцях. Поширена в Закарпатті, передгір'ях Карпат, Прикарпатті, Ростоцько-Опільських лісах, Лісостепу, на Поліссі. Вона належить до родини розоцвітих, її правильні білі квітки, що складаються з п'яти чашолистків та такої ж кількості ніжних пелюсток, зібрані в пониклі суцвіття-китиці. Маточка одна, тичинок — багато. Черемха добрий медонос і дає багато перги. Цікавою біологічною особливістю черемхи в наявність на черешках листків особливих залозок, які виділяють солодкий нектар. Він служить принадою для мурашок, які охороняють гілки дерева від ненажерливих гусениць.
      Наукова назва роду, очевидно, походить від грецького слова pados. Давньогрецький вчений-ботанік Теофраст так називав один з видів дерев. Рід нараховує п'ятнадцять видів, поширених у Європі, Східній Азії та Північній Америці. В колишньому Радянському Союзі зростає в дикому стані дише три види, а на Україні — один вищезгаданий. Чимало видів, зокрема американського походження, культивують у нас у садах, парках і навіть у лісництвах та лісосмугах. Черемха звичайна мав ряд різноманітних народних назв: черімха, чермха, черемуха, очеремха, черемша, черемшина. За те, що рослина цвіте у травні, її називають маївкою. А за те, що дає їстівні плоди — слива черемуха. З в'язкої міцної жовтуватої деревини виготовляють різні вироби, зокрема коцюрби, тому черемху ще називають кочурба, коцірба, коцірбина, кочурбина. Крім того, є ще такі назви, як борошник, калакалуша, голотуха тощо.
      Під час цвітіння черемхи мало хто не спокуситься, щоб не наламати гілок, прикрашених китицями білих духмяних квіток на букет. Ось ви принесли цей пишний пізньовесняний букет. Та коли залишите його на ніч у спальній кімнаті, то вранці неодмінно відчуєте головний біль, загальну слабкість. Справа в тому, що черемха виділяє велику кількість особливих летких речовин — фітонцидів, які містять у собі синильну кислоту. Фітонциди мають здатність убивати різні бактерії та інші мікроорганізми. Тому сильний, дещо п'янкий аромат як квіток, так і листя черемхи очищає повітря від різних мікробів. Черемха — одна з дуже фітонцидоносних рослин. Учені провели цікаві досліди. Подрібнене листя черемхи клали в скляну банку, до якої опускали кімнатних мух, комарів, мошок, ґедзів. Через кілька хвилин вони гинули, убиті леткими речовинами черемхи. Кілька розтертих бруньок черемхи вбивають найбільш стійких кліщів через десять хвилин. Так же закінчується двадцятихвилинне перебування в атмосфері фітонцидів черемхи мишей та щурів.
      Цікаво відзначити, що фітонцидні властивості черемхи були використані під час Великої Вітчизняної війни для лікування загноєних ран.
      Вся рослина черемхи містить у собі амигдонітріл-глюкозид, який розпадається на гіркомигдальну ефірну олію, синильну кислоту і цукор. У плодах та корі її містяться дубильні речовини. До складу плодів входять також яблучна та лимонна кислоти, флавони, вітаміни С та P.
      Плоди черемхи їстівні, їх можна вживати свіжими й висушеними. На Україні їх вживають у їжу дуже рідко. А в Сибіру та на Уралі вони надзвичайно популярні. Там з них варять киселі, виготовляють наливки, роблять начинку для пирогів, висушені й перемелені плоди використовують як додаток до борошна, з якого випікають запашний, з приємним присмаком хліб.
      Слід також сказати, що плоди черемхи є цінним кормом для багатьох лісових птахів і ряду гризунів. Поїдаючи їх, вони сприяють розповсюдженню насіння.
      В народній медицині черемха користується заслуженою славою. Використовують плоди, листя і кору. Плоди є добрим в'яжучим засобом і використовуються при розладах шлунково-кишкового тракту. Кору використовують для лікування лихоманки, ревматизму та венеричних захворювань. Листки, які містять у собі понад двісті міліграм-процентів вітаміну С, у вигляді чаю або настою вживають при хворобах легенів, бронхіті, проносах, для полоскання ротової порожнини при гнитті зубів, при фурункульозі. Подекуди виготовляють восьмигодинний настій однієї чайної ложки квітів у склянці холодної кип'яченої води і використовують його для примочок при запаленні слизової оболонки очей. Плоди черемхи збирають в міру достигання, коли вони стають чорними й соковитими. Сушать на відкритому повітрі або в сушарках.
      Черемха — прекрасна декоративна рослина, особливо під час цвітіння, її варто вирощувати як на присадибних ділянках, так і в садах, парках, придорожніх насадженнях та лісосмугах. Нехай повсюдно нас радує сніжно-біле шумовиння цвіту та щедрий урожай цілющих плодів черемшини.
      Для фенологів відцвітання черемхи в ознакою того, що закінчилось володарювання пізньої весни і літо поступово вступає у свої права.

По материалам книги: Заверуха Б.В. "Квіти дванадцяти місяців"

<Предыдущая   След.>

MiGG&Co. 
http://добавить-сайт.in.ua  http://посещаемость-сайта.com.ua  http://работа-для-девушек.kiev.ua