Призрачно все в этом мире бушующем, есть только миг за него и держись
Есть только миг между прошлым и будущим, именно он называется жизнь!

.............................................................................................................................. Л. Дербенев
 


НАША ПЕСНЯ


ФОТОСЕСИИ
 
 
КЛИПЫ 
 
 
ФОТОАЛЬБОМЫ 
 
 
КНИГИ 


МИР УВЛЕЧЕНИЙ


 
поиск по сайту
МЕНЮ
Заглавная
БИБЛИОТЕКА
ИССЛЕДОВАНИЯ
ФОТОГАЛЕРЕЯ
ФОТОАЛЬБОМЫ
ВИДЕО
ЭТО ПОЛЕЗНО ЗНАТЬ
КУЛИНАРИЯ
РУКОДЕЛИЕ
Любознательным
НА ДОСУГЕ
ФАЙЛЫ
Пишите
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
Библиотечный информационно-образовательный Портал
Мой дом

"Бібліофан" Дискусійний клуб

"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Посетителей
На сайте 163 гостей

Заглавная arrow Любознательным arrow Это интересно arrow Купальниця. Біографії квітів

Купальниця. Біографії квітів

     
       По вогких лісових луках та галявинах, узліссях, чагарникових заростях переважно в лісових і лісостепових районах та Карпатах у травні-червні спорадично можна зустріти своєрідні кулясті золотисто-жовті квітки купальниці європейської (Trollius europaeus L.) з родини жовтецевих. Це багаторічна кореневищна рослина з прямостоячими стеблами до півметра заввишки та довгочерешковими пальчасто-розсіченими гарними темно-зеленими прикореневими листками.

       Квітки поодинокі, верхівкові, зрідка їх буває декілька. Чашолистки пелюсткоподібні, лимонно-жовті, блискучі, наче покриті позолотою чи лаком, їх буває від шести до п'ятнадцяти. Саме вони утворюють квітку оригінальної, майже замкнутої, кулястої форми до чотирьох сантиметрів у діаметрі. Лише на верхівці цієї квітки є невеликий отвір, через який можна проникнути всередину. Така сферична замкнутість квітки сприяє захистові органів розмноження від вологи і негоди. Справжні пелюстки квітки знаходяться всередині. Вони численні, дрібні, з неприкритою медовою ямкою при основі, тобто перетворені в нектарники. Тичинок і маточок багато, вони розташовані спіральне на випуклому квітколожі. Куляста, замкнута квітка купальниці — чудовий притулок на час негоди для багатьох дрібних комах. Вони сприяють перехресному запиленню. Крім дрібних комах, запилюють квітки також бджоли, приваблені медовими ямками пелюсток-нектарників. Вони настільки дужі, що здатні розсунути отвір на верхівці квітки і пробратись усередину.
      Українська родова назва відображає екологію рослини, тобто улюблені місця, де вона зростав. Найчастіше купальницю знаходимо на вогких місцях, по берегах водойм, струмків, тобто ближче до води, де рослина ніби купається. Наукова назва роду пов'язана з кулястою формою квіток і походить від латинського слова tralleas, Ще означає “кругла посудина”. Щоправда, інші пов'язують цю назву з тролями — демонічними істотами нордичних саг, тобто легенд. За деякими віруваннями, саме в цих затишних, золотих кулястих квітках живуть таємничі тролі. Серед наших народних назв рослини є такі, які відображають форму квітки: головічка, волове око, валивочка, прикрит. Інші назви пов'язані з пальчасто-розсіченою формою листя: вовча лапа, вовча стопа. Є ще й такі назви, як авдотки, удотка, бретвінок, бритванник, пригрид та інші. Подекуди її ще називають жовтими трояндами, бо справді квітки дещо схожі за формою на культурні троянди.
      Рослина отруйна. В свіжій траві містяться протоанемонин, сліди інших алкалоїдів, сапоніни. В народній медицині Білорусії водний відвар трави п'ють при шлункових захворюваннях. З свіжої трави готують також мазь з будь-яким жиром для лікування наривів.
      Рід купальниці нараховує близько двадцяти видів, поширених у холодній і помірній смугах північної півкулі. В колишньому Радянському Союзі зростає більш як десять видів, і серед них особливо гарна купальниця азіатська, або жарки. На Україні поширений лише один — купальниця європейська. Оригінальна краса квіток її е причиною посиленого виривання їх на букети, рослина поступово стає рідкісною. В НДР, Польщі, Чехословаччині та інших країнах ця рослина охороняється законом. Варто берегти її і в нас, на Україні.
      Теплий, сонячний колір квіток купальниці робить їх особливо бажаними в садах та парках, альпінаріях, на берегах водойм, струмків. Букет квіток купальниці, внесений у кімнату, ніби освітлює її золотистим сонячним сяйвом. Квіти дуже довго стоять в букеті і не втрачають своєї чарівності.
      Розмножують купальницю частинами кореневищ і насінням. Краще висівати насіння під зиму, тоді сходи з'являються весною, а сіянці зацвітають на другий рік життя. Купальниця найкраще розвивається на родючому важкому грунті. Сухі, піщані грунти непридатні для неї. Цвіте купальниця протягом майже місяця. Після відцвітання вона зберігає свою декоративність завдяки гарним темно-зеленим розсіченим листкам.

По материалам книги: Заверуха Б.В. "Квіти дванадцяти місяців"

<Предыдущая   След.>

MiGG&Co. 
http://добавить-сайт.in.ua  http://посещаемость-сайта.com.ua  http://работа-для-девушек.kiev.ua